Zapraszamy do naszej szkoły i na stronę naboru elektronicznego...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Policealna szkoła dla dorosłych

Solidne wykształcenie i doświadczenie zawodowe...

Nowe kwalifikacje, nowe możliwości, nowa praca, nowe inspiracje...

GAZ-69 Nowy projekt realizowany w Zespole Pracowni Samochodowych.

GAZ-69 Nowy projekt realizowany w Zespole Pracowni Samochodowych.

GAZ-69 Nowy projekt realizowany w Zespole Pracowni Samochodowych.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Pracowni Samochodowych CKZiU w Częstochowie, zaczynają pracę nad nowym projektem – Renowacja zabytkowego samochodu GAZ-69 M.

W ostatnim dniu października dotarł do nas GAZ-69 M – samochód, którego odrestaurowanie jest głównym zadaniem w najbliższym czasie.

Zarejestrowany, jako ciężarowy „Gazik” jest wiekową, bo wyprodukowaną w 1963 roku maszyną. Pod maską ma zamontowany benzynowy silnik o pojemności 2120 cm3 i mocy 40 kW. Mimo niewielkich rozmiarów, (ale słusznej wagi - 2015 kg) samochód jest zarejestrowany na osiem osób. Dwie z nich mogą siedzieć z przodu a kolejnych sześć, na składanych ławkach z tyłu samochodu.

Pracy przed nami wiele, ale jesteśmy podekscytowani i od pierwszych dni mocno zakasaliśmy rękawy. Remontu wymaga cały samochód. Zarówno pod względem mechanicznym, blacharsko – lakierniczym, jak i elektrycznym.

Na koniec kilka historycznych ciekawostek.

Prace nad konstrukcją GAZ-a rozpoczęły się w 1946 roku w zakładach GAZ w Gorkim na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego. Pierwszy prototyp powstał w roku 1947. Produkcję masową rozpoczęto w roku 1953. Już w roku 1954 produkcję przeniesiono do zakładów UAZ w Uljanowsku, gdzie powstała większość egzemplarzy. GAZ był podstawowym, lekkim, samochodem terenowym w wojskach i służbach bloku państw socjalistycznych. Nadal pozostaje na wyposażeniu kilku armii i prawdopodobnie jest produkowany w Korei Północnej. W trakcie kilkunastu lat produkcji powstało kilka wersji. Wśród nich nadwozia dwu i czterodrzwiowe – czyli tak zwane „komandorki”. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że na bazie GAZ-a 69 powstała samobieżna wyrzutnia pocisków przeciwpancernych 3M6 Trzmiel.

Poniżej kilka zdjęć ilustrujących projekt:

Współpracujemy

Skontaktuj się z nami

Dyrekcja Centrum

42-200 Częstochowa
ul. Przechodnia 11/15
tel. +48 34 324 24 81, +48 34 324 32 20
fax: +48 34 324 17 06
email: sekretariat@ckziu.eu
elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP CKZiU